SGS-1911R-10-TACOPS
Main product image
For illustration purposes only, this image may not be an exact representation of the product.
SIG SAUER 1911R Tacops Full Size 10mm 5" 8rd Pistol w/ SIGLIGHT Sights - Black
Free Shipping
Enjoy delivery to the Lower 48 States at no cost.
Ships To FFL Dealer
Handled by our expert shippers in Bardstown, KY.
Item #
129273
Style
1911R-10-TACOPS
UPC
Condition
New
Manufacturer
Model
1911R
Caliber
10mm
Action
Single Action
Hand
Right Hand
Finish
Black
Capacity
8rd
Barrel Length
5in
FEATURES:
Nitron Stainless Steel Traditional Profile Slide
Black Polymer Grips with SIG Mark Medallion
Nitron Stainless Steel Frame with Accessory Rail
Extra Mags
Stainless Steel Magwell
SPECIFICATIONS:
  • SKU: 1911R-10-TACOPS
  • CALIBER: 10mm
  • ACTION TYPE: Semi-Auto
  • FRAME SIZE: Full Size
  • FRAME FINISH: Nitron
  • FRAME MATERIAL: Stainless Steel
  • SLIDE FINISH: Nitron
  • SLIDE MATERIAL: Stainless Steel
  • ACCESSORY RAIL: M1913
  • TRIGGER: SAO
  • TRIGGER TYPE: Standard
  • BARREL LENGTH: 5.0 in (127 mm)
  • OVERALL LENGTH: 8.7 in (221 mm)
  • OVERALL WIDTH: 1.4 in (36 mm)
  • HEIGHT: 5.5 in (140 mm)
  • WEIGHT: 41.6 oz (1179 g)
  • MAGS INCLUDED: (4) 8 Round Steel Mag
  • SIGHTS: SIGLITE
  • THREADED BARREL: No
  • GRIP TYPE: Ergo XT
  • SIGHT RADIUS: 5.7 in (144 mm)