SGS-RMCX-556N-16B-LT
Main product image
For illustration purposes only, this image may not be an exact representation of the product.
Sig Sauer MCX-SPEAR LT 5.56 NATO 16" 30rd - Coyote
Free Shipping
Enjoy delivery to the Lower 48 States at no cost.
Ships To FFL Dealer
Handled by our expert shippers in Bardstown, KY.
Item #
219060
Style
RMCX-556N-16B-LT
UPC
Condition
New
Manufacturer
Model
MCX Spear LT
Caliber
5.56 NATO - 223 Rem
Hand
Ambi
Action
Semi-Auto
Capacity
30rd
Barrel Length
16in
Finish
Tan
  • Lightweight Ergonomic Handguard
  • SIG Flatblade Match Trigger
  • Fully Ambidextrous Controls
  • Interchangeable Barrels
  • SIG QD Suppressor-Ready Flash Hider
  • SKU RMCX-556N-16B-LT
  • Caliber 5.56 NATO
  • Barrel Length 16 in (406.4 mm)
  • Mags Included (1) 30rd Polymer Mag
  • Mag Type AR-15
  • Action Type Semi-Auto
  • Stock Type Folding
  • Barrel Material Carbon Steel
  • Trigger Type Flat Blade Match
  • Twist Rate 1:7
  • Forend Type Alloy
  • Grip Type Polymer
  • Receiver Finish Coyote
  • Overall Length 34.3 in (870 mm)
  • Overall Width 2.9 in (73.7 mm)
  • Height 7.5 in (190.5 mm)